Насильство в дитячому колективі
З жорстокістю і цькуванням школярі зустрічаються набагато частіше саме в середовищі своїх однолітків. Якщо в учнів молодших класів «винахідливості» вистачає на те, щоб заховати речі в роздягальні, обзиватися і штовхати портфелі, то старшокласники можуть бити обрану жертву, тиснути морально, роблячи неможливим повноцінне навчання. Психологічне насильство в школі можна вважати більш витонченою «тортурою», тому що подряпини заживають, а моральна травма з'їдає дитину зсередини постійно. Така дитина стає ізгоєм у класі, чим ще більше підбиває кривдників на приниження в свою сторону. Якщо дитину кривдять, дражнять у школі однолітки, її успішність страждає, а погані оцінки - ще один привід для зниження власної самооцінки. Замкнуте коло. Але вихід шукати треба в будь-якому випадку.
Допомога батьків
Якщо дитину кривдять в класі, а вона не в силах протистояти колективу і давати гідну відсіч, без допомоги батьків не обійтися. Помітивши тривогу школяра, його небажання йти в школу, а тим більше фізичні сліди на тілі, батьки повинні поговорити з ним відверто. Коли в сім'ї панує щира і доброзичлива атмосфера, школяр сам поділиться своїми проблемами. Якщо він мовчить, ви повинні самі проявити ініціативу. Причому так, щоб дитина відкрилася вам, не відчуваючи страху і сорому за те, що вона слабка. Перше, що повинні робити батьки, якщо дитину кривдять в школі, це повідомити про проблему класному керівнику. Іноді серйозної розмови на класній годині з усім класом достатньо для того, щоб діти усвідомили свої помилки. Вчитель не йде назустріч або його заходи не дають результату? Звертайтеся до адміністрації школи. Іноді допомагають вирішити проблему особисті бесіди з дітьми, які ображають вашу дитину, або з їх батьками.
Якщо всі ці заходи не дають результату, краще перевести дитину в інший навчальний заклад, адже якщо фізичне насильство ще можна довести, то моральні приниження практично довести неможливо. Психічне здоров'я дитини важливіше, ніж навчання навіть у елітній і престижній школі.
Кардинальні заходи
Вчителі відмовляються йти на контакт, керівництво школи закриває очі на проблему, покриваючи своїх співробітників, батьки кривдників впевнені, що їх діти - «золоті»? Якщо ситуація настільки серйозна, що не залишається іншого виходу, варто написати заяву в органи охорони правопорядку. Сувора бесіда інспектора у справах неповнолітніх з винуватцями конфліктних ситуацій дасть зрозуміти агресивно налаштованим школярам, що приниження вашої дитини даремно для них не пройде.